psiholog Simona Sima
Bine ai venit!

Capacitati umane incredibile

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Postare Re: Capacitati umane incredibile

Mesaj Scris de Simona la data de Joi Mar 01, 2012 7:30 am

Ecolocatia

Ecolocatia este o abilitate specifica delfinilor si liliecilor si ii ajuta sa isi gaseasca drumul prin intuneric. Acestia emit sunete si interpreteaza apoi ecoul reflectat de posibile obiecte aflate in jur. Se pare ca si oamenii pot folosi ecolocatia, ea fiind dezvoltata foarte mult de cei orbi ca o compensatile adusa lipsei vederii. Partea interesanta este ca aceasta abilitate se invata si se exerseaza si ne-am putea bucura cu totii de ea. Persoana care foloseste ecolocaia de obicei emite un suntet, fie loveste cu bastonul, fie cu limba pe cerul gurii si se poate orienta prin interpretarea intoarcerii ecoului. Unii din cei care folosesc ecolocatia pot aprecia foarte bine unde se afta un obiect, cat de mare este si chiar duritatea materialului din care este confectionat

"daca judeci oamenii nu mai ai timp sa-i iubesti." - Maica Tereza

Simona
Admin

Puncte : 3014
Data de inscriere : 21/02/2012

http://simona-sima.physicsboards.com

Sus In jos

Mesaj Scris de Simona la data de Joi Mar 01, 2012 7:33 am

O memorie fantastica

Exista un tip de memorie de-a dreptul fascinant si incredibil, demunit memorie reprezentationala. Acest tip de memorie ii permite individului sa readea cu lux de amanunte o imagine sau ceva citit, sunete sau detalii tactile. In general aceasta memorie este de tip vizual, mai rar poate fi memorie auditiva etc.

- Stehen Wiltshire, acesta a reprodus Roma in creion cu lux de amanunte, dupa ce a vazut orasul din elicopter. Acesta insa suferea si de sindromul savantului autist. Pentru ca tot am amintit de el, il vom descrie mai jos.
- Akira Haraguchi a recitat din memorie 100.000 de zecimale ale lui Pi;
- Kim Peek, omul care a putut reda din memorie 12.000 de carti.
Asadar, voi cum stati cu... memoria?

Simona
Admin

Sus In jos

Mesaj Scris de Simona la data de Joi Mar 01, 2012 7:37 am

Sindromul savantului autist

Este uimitor cum 50% din savantii “straluciti” poseda o dezvoltare de 5-7 ori mai mare a anumitor arii cerebrale. Nu va ganditi totusi la un numar mare, sunt consacrati ca suferind de aceasta abilitate cam 100 de oameni in prezent. Unii sunt cunoscuti ca posesorii “calculatoarelor mentale” si au ca particularitate faptul ca sunt adevarate minti cibernetice, ei putand face calcule matematice cu numere foarte mari si multe zecimale in doar cateva secunde. Desigur, aria cerebrala care corespunde calculelor matematice este de pana la 10 ori mai dezvoltata decat la un om de rand. Savantii autisti nu sunt doar cei care poseda mintile cibernetice, ci si altii care au abilitati exceptionale. In lume sunt precizati a fi in jur de 100 de savanti care au acest sindrom ce le poarta numele. Sunt numiti si autisti fiindca mintea lor este in continua cautare de experimente si lucruri noi de invatat, incat interactiunea cu oamenii si empatizarea nu face loc de cinste in viata lor. Acestia traiesc de multe ori izolati in lumea lor stiintifica in care se simt fericiti.

Simona
Admin

Sus In jos

Mesaj Scris de Simona la data de Joi Mar 01, 2012 7:41 am

Suprasenzorialul

Unii oameni, de data aceasta intr-un numar destul de mare, prezinta anumite functii senzoriale foarte dezvoltate.

Spre exemplu cei cu supragust, adesea cu functii de degustatori, care au o sensibilitate foarte mare in ceea ce priveste gustul, mai ales pentru cel amar. Asa se explica probabil de ce acestor persoanel nu le place cafeaua, ciocolata neagra, varza, grepfrutul, ca sa nu mai vorbim de plante precum pelinul. Superauzul – acesta nu se datoreaza unor abilitati exceptionale ale aparatului auditiv, ci interpretarii la nivel cerebral a sunetelor percepute. Desigur, aceasta este o abilitate care se poate exersa si dobandi.

Simona
Admin

Sus In jos

Postare Drepturile personale

Mesaj Scris de Simona la data de Lun Mar 05, 2012 8:41 am

Lista drepturilor personale
Bourne (1995) ne face cunoscuta o lista a drepturilor unui adult, pe care multi se pare ca le-am uitat din cauza educatiei sau propriilor experiente de viata traite ulterior:

1. Am dreptul sa solicit ceea ce doresc.
  2. Am dreptul sa refuz solicitarile carora nu le pot face fata.
  3. Am dreptul sa-mi exprim sentimentele pozitive sau negative.
  4. Am dreptul sa-mi schimb opiniile.
  5. Am dreptul sa comit greseli si sa nu fiu intotdeauna perfect.
  6. Am dreptul sa ma conformez propriilor mele sisteme de valori.
  7. Am dreptul sa spun « nu » la tot ceea ce mi se pare ca nu sunt pregatit sa fac, este periculos sau imi incalca sisteme de norme si valori.
  8. Am dreptul sa-mi stabilesc propriile sisteme de prioritati.
  9. Am dreptul sa nu ma simt responsabil pentru comportamentele, actiunile, sentimentele si problemele celorlalti.
  10. Am dreptul sa solicit onestitate din partea celorlalti.
  11. Am dreptul sa ma supar pe o persoana la care tin.
  12. Am dreptul sa fiu eu insumi.
  13. Am dreptul sa ma simt speriat si sa spun acest lucru celorlalti.
  14. Am dreptul sa spun « nu stiu ».
  15. Am dreptul sa nu prezint scuze si sa nu-mi motivez comportamentul.
  16. Am dreptul sa iau decizii bazate pe propriile mele sentimente.
  17. Am dreptul sa-mi satisfac propriile trebuinte in timpul si in locurile pe care le consider potrivite.
  18. Am dreptul sa ma distrez si sa fiu frivol.
  19. Am dreptul sa fiu mai sanatos decat cei din jurul meu.
  20. Am dreptul sa ma aflu intr-o ambianta in care nu se abuzeaza de persoana mea.
  21. Am dreptul sa-mi fac prieteni si sa ma simt bine in preajma celorlalti.
  22. Am dreptul sa ma schimb si sa evoluez.
  23. Am dreptul la respect din partea celorlalti fata de propriile nevoi si dorinte.
  24. Am dreptul sa fiu tratat ca o persoana demna si plina de respect.
  25. Am dreptul sa fiu fericit.
~

Simona
Admin

Sus In jos

Mesaj Scris de Simona la data de Joi Mar 22, 2012 8:30 am