psiholog Simona Sima
Bine ai venit!

Faimoasa fotografie a lui Kevin Carter

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Postare Faimoasa fotografie a lui Kevin Carter

Mesaj Scris de Simona la data de Joi Apr 26, 2012 2:13 pm

Kevin Carter a fost un fotojurnalist sud-african, care in Martie 1993 a realizat una dintre cele mai infame fotografii ce prezinta brutalitatea si nepasarea fata de suferinta umana din Africa sub-sahariana. Fotografia infatiseaza o fetita sudaneza , singura si extrem de slabita din cauza foamei, ce incearca sa se tarasca spre o statie de prim ajutor. Un vultur sta pe pamant in spatele ei, asteptand ca fetita sa moara ca sa o poata devora.
Carter sustine ca a asteptat 20 de minute ca vulturul sa isi intinda aripile si sa zboare, lucru care ar fi facut fotografia si mai reusita, dar atunci cand a vazut ca vulturul refuza sa plece, a facut fotografia in forma actuala. In acea perioada de 20 de minute, fetita s-a oprit sa se odihneasca inainte de a-si putea continua calatoria. Cat timp a stat pe loc, a plans si a gemut, iar Carter nu a facut nimic ca sa o ajute.

A facut fotografia, a gonit vulturul si a lasat fetita sa se tarasca in continuarea. Nimeni nu stie ce s-a intamplat cu ea, dar e foarte probabil ca a murit de foame. Aceasta versiune e negata de Joao Silva, un prieten jurnalist de a lui Carter, care zice ca parintii fetei plecasera doar pentru cateva momente pentru a lua niste hrana dintr-un avion. Oricum ar fi, Carter a declarat un pic mai tarziu ca “nu dorea sa se amestece”. El s-a sinucis in anul urmator, dupa ce a castigat Pulitzer-ul, prin asfixiere cu monoxid de carbon in masina sa.

sursa: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Ultima editare efectuata de catre Simona in Mar Aug 06, 2013 10:21 am, editata de 1 ori

"daca judeci oamenii nu mai ai timp sa-i iubesti." - Maica Tereza

Simona
Admin

Puncte : 3008
Data de inscriere : 21/02/2012

http://simona-sima.physicsboards.com

Sus In jos

Postare Re: Faimoasa fotografie a lui Kevin Carter

Mesaj Scris de Class la data de Lun Mai 14, 2012 10:59 pm

Scumpa Simona. Cu permisiunea ta am creat un articol in blogul meu cu privinta la cazul Kevin Carter. Din păcate trebuie să-ți spun ca este în limba italiana. Oricum țin să-ți mulțumesc foarte mult pentru acordul tău in a putea publica ceea ce doresc. Si mai tin sa precizez ca articolul a fost apreciat de catre amicii mei italieni iar aprecierile lor le împărtășesc cu tine. Altfel..... n-ar fi corect.

Lumina crede ca aleargă cel mai repede în absolut.
Dar greșește.
Oricât de rapida ar fi, lumina descopera ca intunericul ajunge mereu înaintea ei
.
Si se afla acolo.
Așteptând-o.
Terry Bracet

Class

Puncte : 1831
Data de inscriere : 18/03/2012
Localizare : Venezia

http://class7065.wordpress.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de Simona la data de Mar Mai 22, 2012 9:00 am

Se vede ca este o colaborare de bun augur.

"daca judeci oamenii nu mai ai timp sa-i iubesti." - Maica Tereza

Simona
Admin

Puncte : 3008
Data de inscriere : 21/02/2012

http://simona-sima.physicsboards.com

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus