psiholog Simona Sima
Bine ai venit!

Daca vezi pe cineva fara zambet, da-i unul de-al tau!

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Postare Daca vezi pe cineva fara zambet, da-i unul de-al tau!

Mesaj Scris de Simona la data de Mier Mar 07, 2012 8:25 am

"Privind prin gaura din perete, un soricel vazu pe fermier si pe sotia sa desfacand un pachet.
"Oare ce se afla acolo?" se intreba soricelul. A fost ingrozit sa vada ca in pachet era o capcana pentru soareci.
Intorcandu-se la ferma, soricelul dadu de veste tuturor despre ceea ce vazuse.
"Este o capcana pentru soricei in casa! Este o capcana pentru soricei in casa!"
Gaina a cloncanit, si-a ridicat capul si a spus:
"Domnule soarece, iti pot spune doar atat. Inteleg ca este o problema grava pentru dumneata, dar
nu are nici o consecinta asupra mea. Nu pot fi deranjata de aceasta informatie".
Apoi soricelul se duse la porc si ii spuse: "Este o capcana pentru soricei in casa!"
Porcul a fost impresionat, dar a raspuns: "Regret domnule soarece, nu pot face nimic, poate doar sa ma rog pentru tine. Poti
sa fii sigur ca esti in rugaciunile mele viitoare"
Soricelul s-a dus apoi la vaca si i-a si ei: "Este o capcana pentru soricei in casa!"
Vaca i-a raspuns: "Wow, domnule soricel, imi pare rau pentru tine, dar in ceea ce ma priveste pe mine aceasta capcana nu ma
poate rani in nici un fel."
In cele din urma, soricelul s-a intors in casa foarte deznadajduit si s-a decis sa infrunte de unul singur capcana. In acea
noapte s-a auzit un sunet care vestea ca ceva fusese prins in capcana. Sotia fermierului se grabi sa vada despre ce este vorba, dar din cauza
intunericului nu a vazut ca in capcana era coada unui sarpe mare si veninos. Asa ca acesta o muscase.
Fermierul se grabi cu sotia sa la spital, apoi o aduse acasa cu febra mare.
Toata lumea stie ca un bun remediu impotriva febrei este supa de pui, asa ca fermierul se duse si sacrifica gaina.
Cu toate acestea, starea sotiei sale se inrautatea.
Prietenii si vecinii venisera sa stea cu ea, iar ca sa ii poata hrani fermierul taie si porcul.
Sotia fermierului nu se insanatosi si in cele din urma a murit. La inmormantare au venit atat de multe persoane incat
fermierul a sacrificat si vaca pentru a-i hrani pe toti.
Soricelul privea acum prin gaura din perete cu multa tristete...

Morala: Toti suntem intr-o calatorie numita viata. Atunci cand auzi ca cineva are o problema si crezi ca nu te priveste, adu-ti aminte ca daca unul dintre noi este amenintat, noi toti suntem in pericol. "

sursa google

"daca judeci oamenii nu mai ai timp sa-i iubesti." - Maica Tereza
Simona
Admin

Puncte : 3162
Data de inscriere : 21/02/2012

http://simona-sima.physicsboards.com

Sus In jos

Postare Re: Daca vezi pe cineva fara zambet, da-i unul de-al tau!

Mesaj Scris de Simona la data de Mier Mar 07, 2012 8:47 am

Un barbat analizeaza articolul nehotarat din limba romana...

"Stau si ma gandesc: oare e intamplator faptul ca tot ce denumeste ceva care te enerveaza, te pune in pericol, sau te distruge pare a fi FEMININ? Iar apoi tot ce ne alina, ne bucura si ne mai da un tzel in viata este de natura MASCULINA?

Voi, femeile, sunteti O ploaie, O zapada, O grindina, O furtuna.
Noi suntem UN soare, UN timp frumos, UN paradis. Stau si ma uit, chiar nu aveti noroc: O bucatarie, O vesela, O matura, O caldura, O mizerie.
Noi suntem UN repaus linistit intr-UN fotoliu confortabil, citind destinsi UN ziar si ascultand UN jurnal, asta daca nu veniti voi sa semanati O discordie sau sa ne faceti O sicana.
Voi, femeile, va dati mari ca aveti O telecomanda, dar priviti la UN televizor, unde noi alegem UN post pe care il dorim.
In trecut, pentru a face calcule aveati O numaratoare prapadita, acum barbatii au inventat UN calculator.
Si ceea ce va defineste, sexul, tot UN sex se spune si niciodata O sex. Cand va simtiti bine, traiti, nu-i asa, UN orgasm, iar daca o dati in bara va alegeti cu O frustrare.
Voi puteti avea O carte de credit, dar aceasta nu inseamna nimic fara UN cont.
Ce poate provoca O problema care se poate transforma intr-O catastrofa? O eroare de pilotaj, O pana de benzina, O proasta vizibilitate, O intrerupere de curent.
Voi pentru a ne inrobi doriti O casatorie, dar exista si eliberarea care este UN divort.

Este limpede ca limba romana a fost inventata de UN barbat, NU ???

Simona
Admin

Sus In jos

Mesaj Scris de Simona la data de Mier Mar 14, 2012 8:48 am

Einstein
,,Ceea ce îţi va lipsi întotdeauna, va fi rigoarea ştiinţifică".
Aşa îl ,,încurajau" unii dascăli pe elevul Einstein. Băiatul a început să vorbească târziu, la 4 ani, la şcoală era distrat, nu-i plăcea să înveţe lecţiile pe de rost. Dar tocmai acestor calităţi se datorează originalitatea teoriilor lui Einstein.
,,Nu te întrista, tinere"
După ce tânărul Einstein a picat la examenul de admitere, rectorul Politehnicii din Zurich l-a încurajat : ,,Nu te întrista, tinere, au mai păţit-o şi alţii ca tine: Giuseppe Verdi, Charles Darwin..."
Oameni neserioşi
Cine în lucruri mărunte nu are o atitudine serioasă, zicea Einstein, aceluia nu-i pot fi încredinţate lucruri mari.
Einstein şi … turma de berbeci
Multe comunităţi sociale încercau să-l folosească pe Einstein în scopurile lor. Îl sâcâiau tot felul de indivizi, care doreau să profite de numele marelui savant şi îi propuneau să fie ales membru de onoare al societăţii sau clubului lor. Odată, fiind scos din fire de insistenţa impertinentă a unui tip, i-a zis-o pe şleau: ,,Ca să devii membru impecabil al unei turme de berbeci, trebuie în primul rând să fii berbec".
,,Cred în Dumnezeul lui Spinosa”
Cred în Dumnezeul preocupat de armonia tuturor lucrurilor, şi nu în Dumnezeul care este preocupat de soarta şi purtările oamenilor" - zicea Einstein.
Şi Einstein a fost soldat
Soldat în lupta pentru pace.
Dumnezeu a înzestrat măgarul cu o piele groasă
Când cineva îl întreba pe Einstein de ce nu reacţionează la insultele aduse de unii
indivizi, el răspundea calm: ,,Dumnezeu a creat măgarul şi l-a înzestrat cu o piele groasă".
E foarte complicat pentru mine
Când cineva i-a atras atenţia că foloseşte pentru spălat şi bărbierit acelaşi săpun,
Einstein a răspuns: ,,Două bucăţi de săpun - e prea complicat pentru mine".
Aş dori să văd ticăloşia oamenilor de la distanţă
Când s-a început primul război mondial, Einstein zise: ,,Ce păcat că nu pot să plec pe Marte, pentru a vedea ticăloşia oamenilor de pe Terra numai prin telescop".
Omul cinstit trebuie stimat
Omul cinstit întotdeauna trebuie stimat, zicea Einstein, chiar dacă el nu împărtăşeşte părerile altora.
Un adevăr pentru toate timpurile
,,Prioritatea prostiei - zicea Einstein - nu poate fi pusă la îndoială şi această prioritate este garantată în toate timpurile".
Aşa mă simt mai bine
Când Einstein a fost întrebat de ce a ales soluţia Universului cu spaţiul închis, el a
răspuns: ,, Într-un spaţiu închis mă simt mai bine".
Cum să scapi de ,,fizionomiile care nu înţeleg nimic"
La conferinţele de popularizare a ştiinţei pe care le ţinea Einstein venea multă lume bogat îmbrăcată, cu binocluri... De obicei, savantul începea ,,povestea teoriei relativităţii” apoi, după un interval nu prea mare de timp, anunţa o mică pauză, ,,pentru ca cei pe care nu-i interesează teoria relativităţii să poată pleca", după care rămâneau 7 - 8 persoane. În lipsa ,,fizionomiilor ce nu înţeleg nimic", savantul îşi expunea mai concis şi mai clar gândurile. Acesta era unul din ritualurile prelegerilor lui Einstein.
Se pricep ca vaca în botanică
La deschiderea unei expoziţii ce viza succesele ştiinţei, Einstein a ţinut un discurs, din care un pasaj a fost reţinut de asistenţă: ,,Să se ruşineze toţi cei care inconştient se folosesc de minunile ştiinţei şi tehnicii, înţelegând în ele nu mai mult decât o vacă în botanică, ştiinţa despre plante, pe care aceasta le paşte cu plăcere".
În ce constă esenţa descoperirii ?
Când cineva l-a rugat pe Einstein să-i explice esenţa descoperirii lui pe înţelesul tuturor, savantul i-a răspuns: ,,Când un gândac orb se deplasează pe suprafaţa unei sfere, el nu observă că suprafaţa e deformată, eu însă am avut norocul să observ acest lucru.”
Emoţia primară a misterului
,,Lucrul cel mai minunat pe care îl putem întâlni este misterul. La baza artei şi ştiinţei adevărate se află emoţia primară. Cel care nu ştie acest lucru şi nu poate fi curios sau nu poate simţi uimire este ca şi mort, asemenea unei lumânări stinse" - zicea Einstein.
Einstein - referent oficial
La susţinerea unei teze, Einstein era referent oficial. Teza era cam slabă şi Einstein se frământa ce să spună. Colegul său Ehrenfest îi observă neliniştea şi îl privi întrebător. Einstein îi răspunse: ,,Mă simt de parcă ar trebui să înghit ceva, neavând nimic în gură".
Face s-o citeşti
Când a primit pentru recenzie teza lui de Broglie, Einstein l-a sfătuit şi pe Max Born s-o citească: ,,Citeşte-o, pare să fie scrisă de un scrântit la minte, dar e scrisă profund".
Einstein despre ştiinţă
Toată ştiinţa noastră, raportată la realitate, este primitivă şi copilărească şi totuşi ea este cel mai preţios lucru pe care-l avem...
Trebuie să i se permită teoreticianului să dea frâu liber fanteziei, -
zicea Einstein. Altă cale spre scopurile înalte pe care şi le propunea el nu există.
Lucrul cel mai greu
Fiind întrebat, care-i lucrul cel mai greu pentru el, Einstein a răspuns: ,,Să trezesc publicul, după ce domnii care mă prezintă rostesc cuvântul introductiv".
Înţelegerea atomului e un joc copilăresc -
zicea Einstein,... în comparaţie cu înţelegerea jocului unui copil.
A avut fericirea
Einstein zicea adeseori că a avut fericirea să se maturizeze înainte de a pierde darul de a se mira.
O, soţul meu poate face absolut totul...
Fiind întrebată de un ziarist ce crede despre soţul ei, soţia lui Einstein a exclamat: ,,O, soţul meu e un geniu, poate face absolut totul, ... în afară de bani".
Eu nu cred că dumnezeu aruncă zarurile
Când a fost enunţată ideea că în microunivers nu mai domneşte determinismul
Laplacian, ci legile probabilistice (ale întâmplării), Einstein şi-a exprimat deschis dezacordul:
,,Nu pot crede că Dumnezeu joacă zaruri". Landau care l-a cunoscut pe Einstein scria despre el: ,,La acest om era uimitoare îmbinarea paradoxală a genialităţii grandioase, a îndrăznelii neobişnuite în gândire cu unele rămăşiţe de conservatism".
Vocea interioară
Întreaga-i viaţă Einstein n-a putut să se împace cu introducerea noţiunii de cauzalitate probabilistică în mecanica cuantică. Iată ce-i scria el lui Born: ,,Mecanica cuantică îmi inspiră stimă mare, dar o voce interioară îmi spune că aceasta nu este ceea ce trebuie".
Numai proştii nu-şi schimbă părerile
La început, când auzea de spectroscopie Einstein o numea ,,zoologie". După apariţia teoriei lui Bohr şi Sommerfeld, savantul o numea deja ,,muzică spectrală".
Formula succesului
Mulţi cunosc faimoasa relaţie a lui Einstein E=mc2 . Puţini însă ştiu că Einstein este şi autorul formulei succcesului: s = m + t + o + l. Succesul (s) se compune din muncă (m), t - talent (t), arta de a te odihni (o) şi ...capacitatea de a-ţi ţinea limba după dinţi (l).
Blocnotes-ul savantului
- Domnule Einstein, - i se adresă odată un ziarist autorului teoriei relativităţii, - în ce fel vă notaţi dvs ideile măreţe ? Aveţi vre-un carnet, blocnotes, sau ...
- Dragă, - îi răspunse savantul, - ideile cu adevărat mari îţi vin atât de rar, încât nu mai este nevoie să le notezi, - le reţii oricum.
Einstein - struţ
Odată cu dezvoltarea mecanicii cuantice, sporeau şi grijile lui Einstein: ,,Mă aseamăn probabil unui struţ care îşi ascunde tot timpul capul în nisipul relativităţii, ca să nu privească în faţă blestematelor cuante".
Îmi retrag candidatura
Odată Edison i se plânse lui Einstein că-şi caută cu insistenţă un ajutor, dar nici unul din tinerii care răspund solicitării nu-i convine. Şi după care criterii îi selectezi, - s-a interesat Einstein. O, am o listă de întrebări şi cine îmi va răspunde la ele va deveni pe loc ajutorul meu - zise Edison şi scoase din buzunar lista cu întrebări. Einstein începu să citească: 1),,Câte mile sunt de la New-York până la Chicago?" - Păi vezi ghidul feroviarului, - răspunse Einstein. 2) ,,Din ce se face oţelul inoxidabil ?" - Vezi ghidul metalurgului ...
Parcurgând cu vederea şi celelalte întrebări şi observând că şi ele sunt de aceeaşi natură, Einstein îi zise resemnat inventatorului: ,,Eu unul îmi retrag candidatura".
Cum poate fi mare un om care nu ştie a număra până la trei ?
Odată, la o solemnitate, Einstein se nimeri împreună cu un compozitor vestit. Stăpâna casei rugă pe cei doi oaspeţi deosebiţi să cânte ceva împreună - Einstein la vioară, iar compozitorul la pian. Compozitorul începu de câteva ori introducerea, însă Einstein nicidecum nu putea să ţină ritmul. Atunci compozitorul închise capacul de la pian şi zise în glumă: ,,Nu înţeleg, cum o lume întreagă poate să-l numească mare pe un om care nu poate număra până la trei".
Spune cum te cheamă ?
În timpul unei călătorii cu trenul, Einstein a scăpat jos ochelarii. Savantul nici n-a reuşit bine să vadă unde au căzut, că fetiţa de alături a găsit ochelarii şi i-a întins lui Einstein. ,,Îţi mulţumesc, fetiţo, - zise Einstein, - eşti foarte politicoasă, cum te cheamă ?"
- Ilza Einstein, tată.
Unde locuieşte profesorul Einstein
Fiind într-un oraş străin, Einstein s-a întors la hotel tocmai seara. Se adresă portarului:
,,Nu ştiţi unde locuieşte profesorul Einstein ?" Portarul făcuse ochi mari: ,,Păi, D-voastră sunteţi profesorul Einstein". ,,Ştiu - îi răspunde savantul, - dar am uitat în ce cameră stau".
Schimb de complimente
Einstein îi scria lui Chaplin: ,,Filmul D-voastră ,,Febra aurului" este înţeles de toată lumea, şi D-voastră veţi deveni incontestabil un om mare. Einstein."
Chaplin îi răspunse: ,,Eu de D-voastră mă minunez şi mai mult. Teoria relativităţii, pe care aţi descoperit-o, nu-i înţeleasă de nimeni, însă D-voastră aţi devenit deja un om mare"
Nu este nevoie de notat
O cunoştinţă îl rugase pe Einstein să-i telefoneze la numărul 24361 şi l-a sfătuit să şi-l noteze ca să nu-l uite. La care învăţatul i-a răspuns: ,,ce-i aici de ţinut minte, două duzine şi 19 la patrat".
Nu regretaţi timpul pierdut
Odată, la Berlin, Einstein a convenit să se întâlnească cu un coleg. Einstein a venit la timp la locul întâlnirii, însă colegul nu apărea. Un alt profesor trecând pe acolo şi aflând despre ce este vorba l-a întrebat: ,,Şi nu vă pare rău, domnule profesor, să pierdeţi timpul degeaba ?" La care Einstein i-a răspuns: ,,O, din contră, eu l-am petrecut cu mult folos, am reuşit să dezvolt câteva idei".
E un lucru evident
Einstein era în vizită la cineva. Când a dat să plece, afară ploua. El fiind cu capul
descoperit, gazda i-a propus pălăria sa. ,,Nu este nevoie, - a zis Einstein, - am ştiut că are să plouă şi de aceea nu mi-am luat pălăria: este evident că pălăria se usucă mai greu decât părul".
,,Ce diferenţă e între timp şi veşnicie ?" -
l-a întrebat o jurnalistă pe Einstein. ,,Domnişoară, - i-a răspuns savantul, - dacă aş încerca să vă explic, mă tem că ar trece o veşnicie până aţi înţelege..."
Modestia
Pe o stradă din New-York Einstein a întâlnit o cunoştinţă. Acela văzându-l într-un palton ponosit îi zice: ,,Domnule Einstein, sunteţi un om cu atâtea merite şi purtaţi un palton vechi, trebuie să vă cumpăraţi unul nou". ,,Nu-i nevoie, -îi răspunse savantul - aici nu mă cunoaşte nimeni". Peste câţiva ani cei doi se întâlnesc din nou. Einstein purta acelaşi palton.
"Domnule Einstein, cum ne-a fost înţelegerea, că vă luaţi un palton nou !" ,,La ce bun, - îi răspunse fizicianul - acum mă cunoaşte toată lumea."
Dumnezeu a ratat o şansă rară
În timpul unei eclipse solare Edington a verificat teoria relativităţii şi aceasta s-a
confirmat, despre care fapt astronomul l-a înştiinţat printr-o telegramă pe Einstein. Aflând vestea, un student îl întreabă pe savant, ce ar fi făcut dacă experimentul nu confirma teoria ?
Einstein i-a răspuns: ,,I-aş fi trimis lui Edington regretele mele căci teoria este corectă şi aş mai fi zis că Dumnezeu a ratat o şansă rară."
Să trecem la bere că e mai simplu
Spre deosebire de Planck, Einstein a văzut în cuante nu un artificiu matematic comod, ci un mijloc de a descifra esenţa luminii. De aceea, fiind întrebat care-i deosebirea dintre ceea ce spune Planck despre lumină şi ceea ce spune el, Einstein a dat un răspuns original: Planck a observat că berea se vinde în sticle de o pintă, pe când el, Einstein, a demonstrat că berea nu poate avea orice volum, ci numai volume de o pintă. La prăvălia fizicienilor, - glumeau unii, - ar trebui să se scrie: ,,De azi înainte, energia de radiaţie se eliberează numai în cuante".
Pur şi simplu nişte gheburi
Fiind întrebat ce reprezintă particulele elementare, Einstein a răspuns în glumă: "Sunt pur şi simplu nişte gheburi ale câmpului".
Dumnezeu nu e răuvoitor
Pe căminul din sala pentru vizitatori de la Universitatea din Princeton, unde a lucrat Einstein, sunt incrustate cuvintele spuse de savant: ,,Dumnezeu e aspru, dar nu e răuvoitor intenţionat".
Universităţile şi ciupercile
,,Universităţile - zicea Einstein – sunt ca nişte grămezi enorme de bălegar, pe care uneori cresc şi ciuperci."
Einstein despre relativitatea timpului
,,Când ţii în braţe o fată, o oră îţi pare un minut, dar când te aşezi pe o plită înfierbântată un minut îţi pare o oră".
Cizmarul fără cizme
În teoriile mele, zicea Einstein, în întreg spaţiul arunc o mulţime de ceasuri, dar iată că nu sunt în stare să cumpăr măcar unul pentru casa mea.
,,O sută de autori contra lui Einstein"
O astfel de carte apăruse pe timpul lui Einstein. O sută de autori se pronunţau împotriva teoriei relativităţii. Auzind despre ea, Einstein a zis cu sarcasm: ,,Dacă eu n-aş fi avut dreptate, ar fi fost îndeajuns şi un singur autor".
Iartă-mă, Newton
Spre sfârşitul vieţii sale, într-o notă autobiografică Einstein adresează următoarele cuvinte lui Newton: ,,Iartă-mă, Newton ! Tu ai găsit singurul drum care era posibil pe timpul tău, pentru omul cu o forţă de gândire şi o capacitate de creaţie ştiinţifică extraordinară.Conceptele create de tine rămân şi azi conducătoare în gândirea noastră fizică, deşi acum ştim că dacă vom năzui spre o înţelegere mai profundă a dependenţelor, va trebui să înlocuim aceste concepte cu altele, care sunt mai departe de sfera experienţei nemijlocite".
Acum îmi dau seama
După 35 de ani de muncă obositoare, dar fără rezultate esenţiale, asupra teoriei unificate a câmpului, Einstein zicea cu tristeţe: ,,Acum îmi dau seama de ce mulţi oameni simt o mare plăcere, atunci când se ocupă de tăierea lemnelor. Rezultatul muncii îl vezi imediat".
Cel puţin cunosc 99 de căi...
Fiind întrebat dacă sunt de vre-un folos eforturile lui de a crea teoria unificată a
câmpului, Einstein a răspuns: ,,Cel puţin cunosc 99 de căi pe care această teorie nu poate fi creată".
Cum se fac descoperirile epocale ?
Şi la această întrebare Einstein a răspuns în mod einsteinian: ,,Toată lumea ştie că un lucru oarecare este imposibil. Dar iată că se găseşte un ignorant care nu ştie despre aceasta - şi el face descoperirea".
Scrisori de recomandare
În arhiva lui Einstein s-au păstrat multe scrisori de recomandare. Despre ele Einstein spunea: ,,Îmi pare rău că oamenii pe care i-am recomandat aveau frumoase calităţi omeneşti, pe când eu i-am prezentat ca pe nişte cai de tracţiune, robaci.”

Sursa: Ion Holban, Fizica şi tehnologiile moderne, vol. 2, nr. 3-4, 2004

Simona
Admin

Sus In jos

Mesaj Scris de Simona la data de Joi Mar 22, 2012 8:51 am

Aforismele cinicului

-Nu poţi îngenunchea un popor deprins să se târâie.
-Nu-i greu să ademeneşti soţia altuia. Greu e să i-o dai înapoi.
-Prietenia care nu cunoaşte hotare se cheamă expansiune.
-Când vrei să te arunci pentru o femeie de pe bloc, aminteşte-ţi că n-ai aripi, ci coarne.
-Oficierea căsătoriei este o formalitate absolut necesară pentru pronunţarea divorţului.
-Alcoolism e atunci când nu vrei să bei, dar trebuie.
-Bărbaţii şi femeile sunt de acord într-o singură privinţă: n-au încredere în femei.
-Dacă munceşti din greu şi te remarci opt ore zilnic, ajungi şef şi munceşti şaisprezece ore.
-Banii pentru salariile şi pensiile mari ajung întodeauna. Nu ajung banii pentru salariile şi pensiile mici.
-În viaţă, e loc şi pentru eroism. Totul e să te ţii departe de el.
-Omul care crede că dragostea poate fi cumpărată cu bani n-a avut niciodată câine în casă.
-Avem un singur fel de a ne naşte şi milioane de feluri de a muri.
-Oglinda este lucrul care o ajută pe femeie să întârzie.
-Cei mai buni zece ani din viaţa unei femei sunt între 28 şi 30.
-Computerele rezolvă toate problemele pe care nu le-am avea dacă n-ar exista computerele.
-Fiecare om are dreptul să trăiască atât cât poate.
- Ţara noastră a avut nevoie de când e ea de alt popor.
-Furtul ideilor unei persoane e plagiat, iar al mai multor persoane, cercetare ştiinţifică.
-Toţi ne naştem uzi, goi şi flămânzi. Şi acesta e doar începutul.
-Copilăria grea nu se termină niciodată.
-Un prieten adevărat nu poate fi cumpărat, dar poate fi vândut.
-Cumpără deodată trei sticle de votcă şi n-o să te trimită nimeni după a doua.
-Dacă n-ar pune întrebări, copiii n-ar afla niciodată cât de puţin ştiu părinţii.
-O ţigară scurtează viaţa cu o oră, o sticlă de votcă o scurtează cu trei, iar o zi de muncă o scurtează cu opt
-Viaţa se compune din zilele pe care le ţii minte, nu din zilele care au trecut.
-De orice fel ţi-ar fi sănătatea, ea îţi ajunge până la sfârşitul vieţii.
-Dacă vrei să ai o nevastă deşteaptă, frumoasă şi bogată trebuie să te însori de trei ori.
-Posibilităţile medicinii sunt nelimitate, limitate sunt doar posibilităţile pacienţilor.
-Burta mare nu e de la bere, e pentru bere.
-Femeia poate să-l facă repede milionar pe orice miliardar.
-Între primul şi al doilea pahar, e destul timp ca să mai bei vreo şase.
-Un semn rău de tot e când îţi taie calea o pisică neagră cu căldările goale.
-Ignoranţa e de trei feluri: când nu ştii nimic, când ştii numai prostii şi când ştii ce nu trebuie.

Simona
Admin

Sus In jos

Mesaj Scris de Simona la data de Joi Mar 22, 2012 10:16 am

Un cal deprimat se tolaneste pe jos si nu mai vrea pentru nimic in lume sa se ridice
Stapanul disperat, nereusind sa-l convinga sa se ridice, cheama veterinarul.
Acesta sosi imediat, examineaza animalul si zice: “Aaaa, e foarte grav, singura solutie sunt aceste pastile pe care i le vei da cateva zile; daca nu reactioneaza, trebuie eutanasiat”.
Porcul a auzit totul si fuge la cal: “Ridica-te, altfel se sfarseste rau!!!” Dar calul nu reactioneaza si da incapatanat din cap.
A doua zi, veterinarul vine din nou sa vada efectul pilulelor: “Nu reactioneaza, mai asteptam o zi, dar cred ca nu sunt sperante!”
Porcul auzind tot, fuge din nou la cal: “Trebuie sa te scoli, altfel vei pati mari necazuri!” Dar calul, nimc !
A treia zi, constatand lipsa progreselor, veterinarul ii cere stapanului: “Du-te dupa carabina, a venit timpul sa-l scapam pe bietul animal de chinuri !”
Porcul fuge disperat la cal: “Trebuie sa reactionezi, e ultima ocazie, te rog, astia sunt gata sa te omoare!!!”
Calul se ridica, se scutura, face cateva miscari de dans, o ia la fuga in galop si sare cateva obstacole.
Stapanul, care tinea mult la calul sau, foarte fericit ii spune veterinarului: “Multumesc mult, esti un medic minunat, ai facut un miracol !!! Trebuie neaparat sa sarbatorim evenimentul! Haide sa taiem porcul si sa facem o masa mare !!!”

Morala Zen: Vezi-ti mereu de treburile tale !

Simona
Admin

Sus In jos

Mesaj Scris de Simona la data de Mar Mar 27, 2012 11:12 am

Prostia e mai putin densa decat inteligenta. De aceea e tot timpul deasupra.
E mai usor sa faci copii, decat oameni.
Unii merg la biserica in speranta ca Dumnezeu verifica prezenta.

Inainte de a negocia cu lupul, pune-i botnita.

Coincidenta este felul lui Dumnezeu de a ramane anonim.

Deosebim doua tipuri de pedepse: cu moartea si cu viata.

Incearca sa definesti nimicul. Vei avea nevoie de multe cuvinte.

Mediocrul se simte bine intre spirite marunte. E singurul loc unde pare mare.

Marea taina a existentei noastre nu consta in a trai, ci in a sti pentru ce traiesti.

Am locuit un timp in sufletul unei femei. Mare inghesuiala.

Nu-i cereti unei femei imposibilul. E capabila sa vi-l dea.

Simona
Admin

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum