psiholog Simona Sima
Bine ai venit!

Atitudini negative care atrag esecul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Postare Atitudini negative care atrag esecul

Mesaj Scris de Simona la data de Sam Apr 07, 2012 12:18 pm

Distorsiunile cognitive sau gandurile negre de genul celor de mai jos pot fi cauza esecului:

1. Tendinta spre perfectionism sau gandirea in alb sau negru - este tendinta prin care individul isi fixeaza standarde, exigente si scopuri excesiv de inalte, nerationale. Exemple: "Daca nu pot ajunge la o rezolvare perfecta a problemei, mai bine renunt!", " Toti oamenii trebuie sa ma laude, sa-mi remarce calitatile". " Ma enervez foarte tare daca cineva nu-mi arata respectul cuvenit". " O fata frumoasa va fi admirata de toti, fara exceptie ". O persoana care gandeste in alb sau negru apreciaza lucrurile numai dupa principiul "totul sau nimic". Orice lucru este ori bun in totalitate sau absolut rau. Activitatea de rezolvare a problemelor trebuie sa se realizeze la un nivel inalt, altfel nu merita osteneala. Acest tip de gandire este foarte neproductiv, deoarece te obliga sa urmaresti obiective nerealiste. O problema nu intotdeauna poate fi rezolvata perfect dupa una sau doua incercari. Va ramane intotdeauna ceva care poate fi imbunatatit.

2. Concentrarea negativa - consta in acordarea unei atentii exagerate aspectelor negative, permitandu-le sa le intunece pe celelalte. Exemplu: " Daca nu am reusit la acest examen, inseamna ca sunt un ratat". "Pentru ca Dan nu mi-a imprumutat banii pe care i-am cerut, nu-l mai consider prietenul meu."

3. Minimalizarea succeselor Exemplu: "Cand cineva imi face un compliment, consider ca rade de mine." "Am reusit la acest examen si ce-i cu asta?" Rezolvarea unei probleme inseamna ca persoana respectiva a reusit sa exercite un control asupra vietii sale. Rezolvarea unei situatii este o realizare care merita recompensata.

4. Fenomenul transformarii albului in negru. Aceasta se manifesta atunci cand fapte neutre sau chiar pozitive sunt folosite pentru a trage concluzii negative. Astfel, de multe ori se interpreteaza ca ostile actiunile unei persoane care este timida sau stanjenita. Exemplu: "Imi vorbeste frumos, deci vrea ceva de la mine." "Nu m-a salutat pentru ca are ceva cu mine "

5. Predictii pesimiste asupra viitorului Persoanele care gandesc negativ vor emite predictii care se vor referi la rezultate negative. In plus vor avea tendinta sa le considere drept fapte implinite. Exemplu: "Sunt convinsa ca intalnirea cu seful meu nu va decurge bine". "Cred ca nu voi lua examenul de carnet de sofer luni ".

6. Comportamentul "Trebuie" - ne obliga sa actionam ca si cand un sef imaginar ne-ar presa sa obtinem tot timpul numai rezultate performante. Exemple: "Trebuie sa ajung director." "Trebuie sa-mi arat forta muschilor."

7. Etichetarea - ne determina sa criticam persoana si nu comportamentul. Adevarul este ca toti oamenii gresesc, dar asta nu-i impiedica sa fie persoane valoroase. Exemplu: " Seful meu este un om de nimic pentru ca nu mi-a raspuns la salut"

8. Considerarea lucrurilor din punct de vedere personal. Exemplu:" Unui individ i se respinge o cerere adresata unei autoritati. El considera ca cei care i-au respins cererea au ceva personal cu el."

9. Judecata afectiva - apreciaza ca propriile emotii negative reflecta modul in care lucrurile stau cu adevarat. Exemplu: "Simt ca Andreea imi vrea raul."

10. Suprageneralizarea. Subiectul considera ca un eveniment negativ singular se va produce la nesfarsit. Exemplu: "Daca Andrei m-a parasit pentru alta, inseamna ca nu ma voi marita niciodata."

"daca judeci oamenii nu mai ai timp sa-i iubesti." - Maica Tereza
Simona
Admin

Puncte : 3226
Data de inscriere : 21/02/2012

http://simona-sima.physicsboards.com

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum