psiholog Simona Sima
Bine ai venit!

CUM SĂ SIMPATIZAŢI CU OAMENII

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Postare CUM SĂ SIMPATIZAŢI CU OAMENII

Mesaj Scris de Simona la data de Mar Apr 17, 2012 1:23 pm

Majoritatea oamenilor vor ca ceilalţi să simpatizeze cu ei sau cu interesele lor şi să se simtă înţeleşi. Tehnica SIMŢI - AM SIMŢIT - A DESCOPERIT atinge acest scop şi îi face pe oameni să aibă încredere în voi. în loc să vă arătaţi dezacordul faţă de o nemulţumire sau faţă de o supărare, spuneţi:
„Inţeleg ce SIMŢI. Cunosc pe cineva care a fost într-o situaţie similară şi A SIMŢIT acelaşi lucru. A DESCOPERIT că făcând... (le spuneţi soluţia voastră) a reuşit să obţină un rezultat pozitiv."
Dacă cineva vă spune:

„Nu pot să fac afaceri cu firma ta pentru că am auzit că serviciile voastre sunt mizerabile",
răspundeţi:
„Inţeleg exact ce SIMŢI. Unul dintre clienţii noştri vechi şi foarte preţuiţi A SIMŢIT exact acelaşi lucru, dar A DESCOPERIT că făcând comanda înainte de prânz, a fost servit chiar în aceeaşi zi."
Dacă Elvira spune:
„Bogdan, nu cred că te iubesc",
el ar putea răspunde:
„ Ştiu ce SIMŢI, Elvira. Mai de mult Alina A SIMŢIT la fel în privinţa lui Paul, dar după ce au discutat situaţia, ea A DESCOPERIT că, de fapt, în sufletul lui, Paul o iubea şi voia să împartă totul împreună."
în niciunul dintre cazuri nu v-aţi arătat dezacordul cu cealaltă persoană şi nu aţi contrazis-o. De fapt, aţi vorbit ca şi cum aţi fi fost de acord cu ea.
Nu vă apăraţi de atacul celuilalt, recunoaşteţi-i sentimentele!

"daca judeci oamenii nu mai ai timp sa-i iubesti." - Maica Tereza
Simona
Admin

Puncte : 3285
Data de inscriere : 21/02/2012

http://simona-sima.physicsboards.com

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum