psiholog Simona Sima
Bine ai venit!

CUM SĂ SIMPATIZAŢI CU OAMENII

In jos

Postare CUM SĂ SIMPATIZAŢI CU OAMENII

Mesaj Scris de Simona la data de Mar Apr 17, 2012 1:23 pm

Majoritatea oamenilor vor ca ceilalţi să simpatizeze cu ei sau cu interesele lor şi să se simtă înţeleşi. Tehnica SIMŢI - AM SIMŢIT - A DESCOPERIT atinge acest scop şi îi face pe oameni să aibă încredere în voi. în loc să vă arătaţi dezacordul faţă de o nemulţumire sau faţă de o supărare, spuneţi:
„Inţeleg ce SIMŢI. Cunosc pe cineva care a fost într-o situaţie similară şi A SIMŢIT acelaşi lucru. A DESCOPERIT că făcând... (le spuneţi soluţia voastră) a reuşit să obţină un rezultat pozitiv."
Dacă cineva vă spune:

„Nu pot să fac afaceri cu firma ta pentru că am auzit că serviciile voastre sunt mizerabile",
răspundeţi:
„Inţeleg exact ce SIMŢI. Unul dintre clienţii noştri vechi şi foarte preţuiţi A SIMŢIT exact acelaşi lucru, dar A DESCOPERIT că făcând comanda înainte de prânz, a fost servit chiar în aceeaşi zi."
Dacă Elvira spune:
„Bogdan, nu cred că te iubesc",
el ar putea răspunde:
„ Ştiu ce SIMŢI, Elvira. Mai de mult Alina A SIMŢIT la fel în privinţa lui Paul, dar după ce au discutat situaţia, ea A DESCOPERIT că, de fapt, în sufletul lui, Paul o iubea şi voia să împartă totul împreună."
în niciunul dintre cazuri nu v-aţi arătat dezacordul cu cealaltă persoană şi nu aţi contrazis-o. De fapt, aţi vorbit ca şi cum aţi fi fost de acord cu ea.
Nu vă apăraţi de atacul celuilalt, recunoaşteţi-i sentimentele!

"daca judeci oamenii nu mai ai timp sa-i iubesti." - Maica Tereza
Simona
Admin

Puncte : 3379
Data de inscriere : 21/02/2012

http://simona-sima.physicsboards.com

Sus In jos

Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum